Categories
Aranżacje i wnętrza

Kilka pomysłów na antresolę w mieszkaniu – zakup, montaż, cena i inspiracje!

Mimo, iż antresola kojarzona jest głównie jako element konstrukcyjny domów jednorodzinnych, kamienic i loftów, to może się znaleźć również w mieszkaniu w bloku. Jeśli marzy Ci się taka aranżacja, ale nie masz zbyt wysokiego sufitu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Dowiesz się z niego, jaką rolę pełni antresola w małym mieszkaniu, z jakich materiałów powinna być zbudowana, a także ile kosztuje jej wykonanie i na co należy zwrócić szczególną uwagę!

Co to jest antresola i czy można zrobić antresolę w mieszkaniu?

Konstrukcja ta, charakterystyczna dla wysokich pomieszczeń, może zostać zamontowana także w mieszkaniu. Antresola to górna część kondygnacji, inaczej mówiąc rodzaj półpiętra. O ile w wysokim pokoju, może być faktycznie kondygnacją bądź dodatkowym piętrem, o tyle w mieszkaniu w bloku pełni zgoła inną rolę. Wysokość antresoli pod spodem powinna wynosić mniej więcej 2,2 metry. W innym wypadku ciężko będzie się pod nią poruszać. Wysokość od podłogi antresoli do sufitu może wynosić około 120 cm – tyle wystarczy, aby wygodnie usiąść ( jeśli antresola ma być sypialnią ). Mieszkanie z antresolą, a dokładniej pomieszczenie, w którym ma się ona znaleźć musi wynosić co najmniej 340 cm.

UWAGA: Dla antresoli, pod którą nie będziesz chodził ( np. antresola w salonie, jako sypialnia ), a przestrzeń pod nią wykorzystasz, jako biblioteczkę, wystarczy minimalna wysokość mieszkania 270 cm. Aby zrobić antresolę w mieszkaniu, potrzebujesz:
-stalowych profili
-drewnianych kantówek
-gotowej do złożenia i kompletnej drewnianej antresoli ( do kupienia w Internecie – jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje zrobienie antresoli, to wiedz, że kupno gotowego produktu jest zazwyczaj tańszą opcją )

Najprostsza w wykonaniu antresola jest rozpięta między ścianami, które nie są zbyt cienkie. Jak zrobić antresolę w mieszkaniu samodzielnie? Prace rozpocznij od stworzenia planu. Uwzględnij zabezpieczenia ( barierki, luksfery czy lamele drewniane ), a także oświetlenie ( przy małych odległościach od podłogi do sufitu antresoli najlepsze będą małe świetlówki, np. w antresoli-sypialni ). Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów i przewiercenie legarów wzdłuż oraz wywiercenie otworów na kotwy. Następnie załóż kotwy i zamocuj belki oraz otynkuj i pomaluj ściany. Na legarach zamontuj podłogę i zabezpiecz deski odpowiednim preparatem. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, zostaw to zadanie fachowcom. Źle zamontowana antresola może runąć i stanowi duże niebezpieczeństwo!

Antresola w salonie i w pokoju dziecięcym – najpiękniejsze aranżacje antresoli:

Nieduża antresola, zrobiona solidnie stanowi bardzo praktyczny element konstrukcyjny w pokoju dziecięcym. Przestrzeń pod spodem można wykorzystać, jako kącik do zabawy lub ustawić tam komodę z ubraniami dziecka. Mimo, iż w sieci znajdują się propozycje ustawienia pod antresolą biurka, nie jest to dobry pomysł. Prace przy stole, takie jak rysowanie czy odrabianie lekcji wymagają odpowiedniego oświetlenia – nie bez powodu biurka dziecięce są ustawiane przy oknie! Jeśli chcesz urządzić pokój dla dwójki dzieci możesz zdecydować się na antresolę – zwłaszcza, gdy masz pociechy w różnym wieku. Dla starszaka wybierz tradycyjne łóżko, zaś młodsze dziecko może spać na antresoli: jest to również ciekawa alternatywa dla łóżka piętrowego. Antresola w salonie może pełnić rolę biblioteczki lub być miejscem do spania ( rozwiązanie dla mieszkań o małym metrażu ). Możesz też zaadaptować ją na domowe biuro lub pracownię. Pamiętaj jedynie, że taka antresola w salonie musi mieć odpowiednią wysokość, jeśli ma być miejscem do pracy. Gdy odległość od sufitu będzie zbyt mała, udręką będzie ciągłe schylanie się, co niekorzystnie wpłynie nie tylko na efektywność pracy, ale i na Twój kręgosłup!

Ile kosztuje zrobienie antresoli – ogólny koszt:

Czy można zrobić antresolę w mieszkaniu? Oczywiście, że tak, ale warto skalkulować wcześniej koszty i zdecydować się na gotowy model lub wykonawstwo na zamówienie. Najdroższym elementem antresoli są zazwyczaj drewniane belki. Jeżeli planujesz mieć tylko łóżko na antresoli, za samą konstrukcję zapłacisz nie więcej jak 3 tysiące złotych. Dla dziecka antresola-sypialniana jest jeszcze tańsza. Do tego musisz doliczyć koszty montażu.

Tak naprawdę, ogólna, ostateczna cena zależy od:
-rodzaju materiału ( jakie drewno )
-rodzaj zabezpieczeń ( luksfera, pręty stalowe, lamele drewniane , czy inne barierki )
-dodatkowe udogodnienia ( drabinka, schodki )
-koszty montażu

Przy wyliczeniach weź też pod uwagę koszty montażu oświetlenia, gniazdek elektrycznych, czy materaca na antresolę sypialnianą lub półek na książki pod spodem antresoli, które muszą pasować rozmiarem do wolnej przestrzeni. Szukając inspiracji, wiedz, że nawet najpiękniejsze aranżacje antresoli muszą zapewnić Ci bezpieczeństwo i jeśli nie wiesz, czy można zrobić antresolę w Twoim mieszkaniu, poradź się fachowców! Koszt ogólny montażu antresoli mieści się więc w granicach od 2 do 8 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach Gdy szukasz pomysłów na oszczędzenie metrażu, być może lepszym rozwiązaniem do małego mieszkania będzie kupno mebli modułowych – półkotapczan wraca do łask i to w nowej odsłonie: designerski, elegancki i praktyczny półkotapczan to sposób nie tylko na pokój dziecięcy, ale i sypialnię połączoną z salonem!