Categories
Projektowanie

Planowanie nowego domu, jak zabrać się do tworzenia projektu.

Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Dla jednych spełnieniem będzie mały domek z ogródkiem, dla innych z kolei willa z ogromnym basenem. Bez względu jednak na to, jakie wizje powstają w naszych głowach na temat „gniazdka rodzinnego” w pierwszej kolejności należy zaprojektować wszystko od A do Z. Projekt powinien być dokładnie przemyślany w najdrobniejszych szczegółach, co pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Oczywiście zmiany i poprawki mogą zdarzyć się nawet na etapie budowy, ale z pewnością wygeneruje to dodatkowe, niemałe koszty. Więc jak wykonać prawidłowy projekt? Czy przyszły właściciel domu może zrobić to samodzielnie? W tym artykule spróbujemy nieco przybliżyć ten temat.

Projektowanie domu- na co się zdecydować?

Projektowanie domu na własną rękę dla osoby która jest laikiem w tym temacie może być bardzo czasochłonne. Należy podkreślić iż pod takim projektem będzie musiał podpisać się architekt z uprawnieniami, więc jeżeli ktokolwiek zdecyduje się na taki krok, to bez wątpienia będzie potrzeba zapoznania się z wieloma przepisami z zakresu prawa budowlanego. W dokumencie tego typu muszą znaleźć się między innymi rysunki kondygnacji wraz z elewacją z odpowiednimi pomiarami, zakres instalacji elektrycznych oraz wodno- kanalizacyjnych oraz wiele innych technicznych pomiarów. Natomiast jeżeli wybierzemy profesjonalne usługi, to nasz bardziej ogólny zarys (własny pomysł) z pewnością pomoże zaprojektować wymarzony dom.

Obecnie dostępnych jest wiele specjalnych programów online dla „architektów amatorów” gdzie można wyrysować swój pomysł(bez szczegółowych wyliczeń). Jest jeszcze jedna opcja, można zakupić gotowy projekt domu, co zdecydowanie przyspieszy rozpoczęcie prac budowlanych, a inwestor będzie mógł skupić się tylko i wyłącznie nad projektem wykończenia wnętrz, co z pewnością jest najprzyjemniejszym etapem budowy nowego lokum.

Projekt- najważniejsze pozycje

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wielkością budynku i dostosować go do wielkości działki, oraz ilości osób które będą zamieszkiwać w domu. Poza tym należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu, tak aby idealnie się wpasować. Następnie w projekcie należy rozrysować okna, kondygnacje, układ i ilość pomieszczeń, ilość łazienek oraz toalet. Na tym etapie należy zdecydować czy w domu będzie piwnica i strych, gdzie będą znajdować się schody (jeżeli będzie to budynek piętrowy). Dodatkowo należy pamiętać o położeniu balkonów, czy kuchnia będzie otwarta i gdzie powinna się znajdować czy blisko wejścia głównego, a może jednak w głębi nowego lokum, czy z salonu będzie wyjście na taras. Bardzo ważny będzie również rodzaj ogrzewania na jaki inwestor się zdecyduje, a jak wiadomo wszem i wobec ekologia przede wszystkim.

Tworzenie projektu domu- podsumowanie

Zmiany w projekcie domu

Jest kilka możliwości na zaprojektowanie nowego, wymarzonego domu. Można to zrobić samodzielnie co jednak z pewnością wymagać będzie czasu, determinacji oraz szerokiej wiedzy na temat tego co kryje się pod pojęciem „budujemy dom od podstaw”. Kolejny sposób to zlecenie wykonania projektu profesjonalnemu architektowi, z którym oczywiście współpracuje się na bieżąco, ponieważ to inwestor podejmuje wszystkie decyzje i bez jego akceptacji nic nie znajdzie się w projekcie.

Wybierając taką opcję, można jak najbardziej przygotować ogólny zarys budynku oraz pomieszczeń, co pomoże architektowi zrozumieć pomysł jaki zrodził się w głowie przyszłego właściciela. Trzecią opcją jest kupienie gotowego projektu domu. Na rynku obecnie jest dostępnych wiele różnego rodzaju projektów, które mogą się idealnie wpasować w daną działkę.

Warto nadmienić iż w tak zwanych gotowcach jak najbardziej można dokonywać zmian, najlepiej robić to na etapie adaptacyjnym lub w niektórych przypadkach nawet na etapie budowy. Oczywiście nie wszystkie zmiany będą możliwe i nie wszystkie będą opłacalne i czasem lepiej będzie poszukać innego projektu, nie mniej jednak nie trzeba się obawiać, że nie będziemy mogli wprowadzić własnych pomysłów. Bez względu na to którą możliwość wybierzemy to na początek warto (a nawet trzeba) zastanowić się nad powierzchnią domu, dostosować ją do powierzchni działki, liczby osób jakie będą zamieszkiwać, oraz dobrze przeliczyć fundusze jakimi można dysponować. Kiedy wszystko już jest w stu procentach zaplanowane, rozrysowane i zatwierdzone, to pozostaje tylko jedna rzecz patrzeć jak powstaje wyśniony „własny kąt”

Projektowanie wnętrz- porady ogólne

Gdy dom już stoi, ściany są już wygipsowane i przygotowane do malowania, podłogi czekają tylko na położenie wybranych płytek, parkietu lub paneli, a łazienka i kuchnia czekają na wyposażenie, to znaczy że jest to najwyższy czas na zaprojektowanie wnętrz. Bez wątpienia jest to bardzo przyjemna czynność, tysiąc pomysłów przepływa przez głowę, a sklepy meblowe oraz ze sprzętami agd i rtv „krzyczą” z reklam telewizyjnych zachęcając do zakupów. Nie ulega żadnej wątpliwości, że każdy we własnym domu powinien mieć umeblowanie jakie mu się tylko podoba, ale podejście do tematu na chłodno pomoże uniknąć wielu błędów i nowych kosztów w związku z szybkim remontem. Na co zwracać uwagę podczas projektowania wnętrz? Jest kilka praktyk którymi warto się kierować:

– myślenie bez emocji jest czynnością bardzo ważną w momencie gdy chcemy funkcjonalnie urządzić nasze pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę szereg elementów. Na przykład jeżeli chodzi o kuchnię, to ważne jest gdzie będzie najlepiej rozmieszczony zlewozmywak, gdzie powinna stanąć zmywarka a gdzie lodówka. Na jakiej wysokości powinny wisieć szafki i jakiej długości będą blaty oraz wiele innych rzeczy. To samo tyczy się łazienki, salony czy sypialni. Wygoda przede wszystkim.

– wybór praktycznych mebli to kolejna wskazówka, obecnie praktyczne nie znaczy brzydkie, weźmy pod uwagę czy na przykład czarne meble na wysoki połysk przy trójce małych dzieci będzie dobrym wyborem…

– wygoda jak wspomnieliśmy w punkcie pierwszym jest najważniejsza, dlatego jeżeli jakieś rozwiązanie wyda nam się właściwe, to zawsze spróbujmy zapoznać się jeszcze z przynajmniej dwoma innymi (zawsze istnieje inne rozwiązanie). To da nam gwarancje wyboru najlepszej opcji.

Trzy podpowiedzi które mogą się przydać a reszta zależy tylko od wyobraźni i polotu. Najważniejsze aby dobrze się mieszkało w wymarzonym domu.