Categories
Salon

Sufit w salonie, pomysły i inspiracje.

Aranżacja pomieszczeń to nie tylko podłogi, ściany i meble. Istotną rolę odgrywa także sufit i to jemu powinniśmy poświęcić trochę uwagi. Zazwyczaj zupełnie o nim zapominamy i pozostawiamy go gładkim bez żadnych zdobień. Jednak dodanie akcentu właśnie na suficie może znacznie ożywić aranżację całego wnętrza. Sufit jest elementem dopełniającym i scalającym wszystko w całość.

Sufit – dopełnienie stylu pomieszczenia

Odpowiednia aranżacja sufitu nie tylko podkreśli wystrój w pomieszczeniu, ale także nada mu niepowtarzalny klimat i urok. Oczywiście styl i wykończenie musi współgrać z całością, musi być jego dopełnieniem. To na co się zdecydujemy zależy od aranżacji salonu, stylu w jakim go urządzamy oraz od technologii i możliwości budowlanych. Sufit musi współgrać przede wszystkim ze ścianami i podłogą oraz współgrać ze stylem nie tylko pomieszczenia ale także całego mieszkania.

Jakie style teraz rządzą? Otóż prym teraz wiodą dwa zupełnie różniące się od siebie style : skandynawski i loftowy. To one wybierane są teraz najczęściej. Styl skandynawski charakteryzuje się ciepłą aranżacją i kolorami jasnymi, pastelowymi, które odbijają światło zarówno dzienne jak i sztuczne. Mebli jest mało i są zazwyczaj prostego fasonu, a całość dopełniają dodatki. Kolory, dominujące w stylu skandynawskim to odcienie bieli, szarości i beżu oraz pastelowe dodatki. W tym style sufit będzie właśnie w takich kolorach. Styl loftowy to przestronność i surowość zarazem. Tutaj rządzi metal, szkło, surowe drewno, cegła i metal.

sufit klasyczny
Klasyczny biały sufit w salonie

Rodzaje sufitów w salonie

Technik wykonania oraz rodzajów sufitów jest wiele. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie sufity podwieszane. Jest on bardzo pracochłonny, ale też najbardziej efektowny i przede wszystkim trwały. Do jego wykonania potrzebne są stelaże oraz płyty kartonowo – gipsowe. Można z nich wyczarować przeróżne cuda, gdyż dają się ułożyć w niemalże każdym kształcie. Jeżeli chcemy doświetlić dodatkowo pomieszczenie za pomocą np. ledów to w połączeniu z podwieszanym sufitem możemy stworzyć wspaniały efekt. Gra świateł sprawi, że pomieszczenie nabierze klimatu i stylu. W stylu skandynawskim ten rodzaj sufitu sprawdza się rewelacyjnie. To co wyczarujemy z płyt karton gipsowych to już zależy tylko od nas. W podwieszanym suficie świetnie prezentuje się również tzw. Gwieździste niebo, które dopełnia pomieszczenie i nadaje mu uroku. Ostatnio coraz częściej wypierana jest też opcja napinana sufitu podwieszanego. Tego rodzaju sufity są szybkie i łatwe w montażu, a także nie zostawiają wiele bałaganu. Ich zdemontowane tak jak i montaż trwa zaledwie kilka godzin. Kolejną techniką na wykonanie niepowtarzalnego sufitu jest położenie na nim tapety. Co prawda tapetowanie to hit minionych lat lecz wkomponowanie tapety w styl pomieszczenia może przynieść naprawdę niezłe efekty. Nie koniecznie musimy wybierać kolorowe i rzucające się w oczy tapety, czasem wystarczy tylko delikatna tekstura lub subtelny delikatny kolor. Oczywiście można pokusić się o geometryczne wzory czy efekty 3 D lub nawet wytapetować efekt gwieździstego nieba. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w niskich pomieszczeniach gdzie nie można sobie czasem pozwolić na podwieszany sufit.

Nowoczesny loftowy styl

sufit w stylu loft
Styl loftowy

W tym stylu króluje prostota i minimalizm. Rządzą tutaj takie surowce jak szkło, drewno, cegła czy metal. Sufit w takim stylu także może być bardzo ciekawy. Jako wykończenie sprawdzi się tutaj drewno i metal. Drewniane belki na suficie lub filary podtrzymujące go nadadzą uroku i delikatnie ocieplą chłodne wnętrze. Elementy metalowe np. szyny na lampy dodadzą wyrazistego wyglądu i charaktery pomieszczeniu. W tym stylu także dobrze prezentują się zamiast drewnianych wstawek na suficie, surowe płyty betonowe.

Jaki rodzaj sufitu wybrać

To jaki rodzaj sufitu wybierzemy zależy od aranżacji naszego mieszkania, naszych upodobań oraz możliwości montażowych. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na montaż płyt kartonowo – gipsowych ze względów np. wysokości pomieszczenia. Wtedy możemy skorzystać z tapetowania lub po prostu pomalowania farbą. Sufit może być wykonany z innego surowca niż ściany, a mimo to z nimi współgrać i tworzyć razem piękną całość. Może także być identyczny jak ściany np. wyłożony płytami betonowymi lub taką samą tapetą. Jeżeli nie wiemy na jaką opcję się zdecydować zawsze możemy skorzystać z rady projektanta. Wykona nam on projekt 3D, w którym zobrazuje nam finalny efekt swojej pracy.

Jak już wiemy w planowaniu aranżacji pomieszczeń, warto wziąć pod uwagę także sufit. Pamiętajmy o nim i nie pomijajmy go. Dzięki jego przemyślanej aranżacji możemy podkreślić charakter salonu oraz nadać mu całkiem nowy wymiar np. montując światła o różnym natężeniu lub barwie. Sufit przyciąga naszą uwagę nie tylko w dzień, ale przede wszystkim wieczorem, kiedy na spokojnie odpoczywamy po całym dniu pracy. Dlatego ważny jest nie tylko jego odpowiedni dobór, ale także estetyczne i staranne wykonanie